Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała Józefa Glempa. Założycielem i długoletnim dyrygentem (1983-2004) zespołu był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni dr hab. Dariusz Zimnicki.

Zespół działa przy bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, czynnie uczestnicząc w niedzielnych i świątecznych liturgiach oraz ważnych uroczystościach kościelnych i diecezjalnych.

Chór prowadzi także ożywioną działalność koncertową, proponując zróżnicowany program w zakresie polskiej i europejskiej muzyki religijnej wokalnej i wokalno – instrumentalnej.  

Może poszczycić się licznymi  wykonaniami utworów polskiej muzyki dawnej niekiedy zapomnianych lub nowoodkrytych oraz wieloma prawykonaniami dzieł polskich kompozytorów współczesnych.

Zespół jest laureatem wielu konkursów, w swoim dorobku posiada 12 płyt .

W uznaniu wszechstronnej działalności muzycznej i pracy na rzecz kościelnych środowisk muzycznych  był wielokrotnie nagradzany , a w 1998 roku został uhonorowany złotym medalem Prymasa Polski „ Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”(Zasłużony w posłudze dla Kościoła i Narodu). 

Regulamin Chóru